Żółtaczka – bezpłatne badania

{[description]}

Żółtaczka – bezpłatne badania

Przez cały 2022 rok można w Sławkowie zbadać się na obecność wirusa HCV, powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Organizatorem akcji jest katowicka Fundacja „Gwiazda Nadziei”. Aby skorzystać z bezpłatnych badań wystarczy zgłosić się do placówki ALAB laboratoria przy ulicy Piekarskiej 6. Nie jest wymagane żadne skierowanie ani zapisy.

Patronat nad akcją objął burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Wirus HCV powoduje zapalenie wątroby (WZW C). Jest on niebezpieczny dla naszego zdrowia, ponieważ rozwija się przez wiele lat nie dając specyficznych objawów. Prowadzi do marskości i rozwoju raka wątroby, ale możemy tego uniknąć. Wystarczy odpowiednio wcześnie wykonać badanie.

Każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Wirus dostaje się do organizmu wraz z krwią zainfekowaną, wystarczy ilość niewidoczna gołym okiem. Takie sytuacje mogą zdarzyć się w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, przy zabiegach medycznych, u dentysty, wszędzie tam gdzie nie są przestrzegane zasady sterylizacji narzędzi. Zbadać powinny się osoby, które miały wykonaną transfuzję krwi przed 1992 r., osoby, które chociażby incydentalnie zażywały narkotyki drogą dożylną, lub używały wspólnych przyborów higienicznych (np. maszynki do golenia).

Wirusa HCV trudno zdiagnozować, gdyż badań tych nie mogą zlecić lekarze rodzinni. Dlatego ważne jest, aby korzystać z akcji profilaktycznych i być świadomym stanu swojego zdrowia. Badanie polega na pobraniu krwi, w której sprawdza się obecność wirusa. W przypadku dodatniego wyniku, laboratorium wykona pogłębioną analizę - badanie jakościowe (HCV RNA), które odpowie na pytanie, czy organizm sam nie pokonał wirusa.

Więcej informacji na stronie internetowej organizatora - KLIKNIJ.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop