Ruszają prace na Rynku
Ruszają prace na Rynku
Zielona i bezpieczna przestrzeń z miejską fontanną i elementami małej architektury – tak w ciągu najbliższych lat ma zmieniać się serce miasta. W Sławkowie rozpoczyna się właśnie pierwszy etap prac, które mają nadać alejkom przy Ratuszu nowy charakter.
W pierwszej kolejności wymienić będzie trzeba część drzewostanu. Zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach wyciętych musi zostać dziewiętnaście lip, dwie wierzby i jeden jarząb. Wszystko przez stan drzew, które ze względu na uszkodzenia i choroby nie rokują szans na przeżycie. W każdej chwili, pod naporem wiatru lub śniegu mogą runąć. O tym, jak poważne to zagrożenie, można było przekonać się podczas letnich nawałnic, które nawiedziły w tym roku Sławków.
– Decyzja o wycięciu drzew została podjęta już w 2013 roku, po wcześniejszym dokonaniu oceny dendrologicznej. Już wtedy wskazywano, że ze względu na rozłamy konarów, zgniliznę i niesymetryczne korony stanowią one niebezpieczeństwo dla przechodniów i samochodów. Wtedy jednak zabrakło na to środków finansowych. W tym roku służby wojewódzkiego konserwatora zabytków, po dwukrotnych oględzinach, w wydanej decyzji potwierdziły, że drzewa te nie mają szans na przeżycie, a dłuższe zwlekanie to igranie z bezpieczeństwem przechodzących alejkami ludzi – wyjaśnia Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta w Sławkowie. Wkrótce więc rozpocznie się ich wycinka, a na ich miejsce, jeszcze w tym roku, posadzone zostaną lipy warszawskie. Będzie ich 25, na całej długości alejki. - Ta polska odmiana lipy jest drzewem o umiarkowanym tempie wzrostu, docelowo mogącym osiągać nawet dwadzieścia metrów wysokości. Korona drzew rozgałęzia się nisko nad ziemią. To popularny gatunek ozdobny, który często spotkać można przy ulicach, w miejskich parkach i zespołach krajobrazowych - dodaje Maksym Pięta.
To nie pierwsze tego typu działania. Wcześniej, z tych samych powodów, stare lipy rosnące wokół płyty Rynku zostały już wymienione na surmie. Konieczna do przeprowadzenia rewitalizacja drzewostanu to także pierwszy krok do zmiany wizerunkowej przestrzeni alejek i ożywienia tej części Rynku. W kolejnych latach ma on przeobrazić się w atrakcyjny dla mieszkańców i turystów, pełen zieleni, wypoczynkowy skwer z małą fontanną.
foto: Krzysztof Kozieł, AR